Głośna już sprawa zabójstw karpi przed świętami nabiera międzynarodowego rozmachu politycznego. W Holandii obejmuje nawet dobrostan złotych rybek.

 

Czy ryby mogą mieć głos? A dokładniej: czy złota rybka powinna mieć głos w parlamencie? Marianne Thieme, 41-letnia szefowa holenderskiej  Partii na rzecz Zwierząt (Partij voor de Dieren, PvdD) uważa że tak. Odkąd  w roku 2006  PvdD zdobyła dwa mandaty w haskiej Tweede Kamer  (Druga Izba, 150 posłów) i jeden mandat w holenderskim Senacie (75 senatorów), partia ta zasłynęła z tego, że wnosi więcej interpelacji poselskich niż wszystkie inne i zgłasza najwięcej wniosków ustawodawczych w sprawach od biotechnologii poczynając, poprzez ubój rytualny (halal i koszer) i sporty oraz pokazy zwierząt,  a na losie ryb akwariowych i tzw. hodowli pomocniczych owadów karmnych kończąc.

Przykład Holandii, a zwłaszcza sukces wyborczy PvdD, podziałał zaraźliwie na innych. W czternastu krajach na świecie, przede wszystkim w Europie, istnieją już wyspecjalizowane partie obrońców zwierząt. Ostatnio wszystkie one spotkały się w Stambule, gdzie zawiązała się właśnie najnowsza z nich - turecka Hayvan Partisi, czyli dosłownie: partia zwierząt. Cel konferencji: wzmocnić współpracę i utworzyć międzynarodową sieć obrońców zwierząt dzieląc się nawzajem najlepszymi praktykami i doświadczeniami.  

Rej wodziła tam, rzecz jasna, PvdD która jest pierwszą na świecie partią praw zwierząt w ludzkim parlamencie i ma już na swoim koncie spore sukcesy. Należą do nich: surowsze przepisy dotyczące transportu zwierząt w Europie, przeznaczenie 6 mln euro w holenderskim budżecie na poszukiwania surogatów mięsa oraz zakaz hodowli złotych rybek w okrągłych akwariach, uznanych za zbyt stressorodne. Celem sieci ma być przestawienie myślenia antropocentrycznego na postrzeganie siebie jako części środowiska oraz na kulturę traktowania zwierząt z szacunkiem i po partnersku. Pani Thieme uważa swoją partię za „lodołamacz antropocentrycznej świadomości” i pokłada dużą nadzieję w opracowywanych właśnie technikach wywierania wpływu na inne siły polityczne.

Największym źródłem wpływów wielu małych partii, takich właśnie jak PvdD, jest ich zdolność wpływania na programy i priorytety wiodących ugrupowań na scenie politycznej. Pod naciskiem PvdD włączają one do swych programów całe rozdziały i projekty podsuwane im przez panią Thieme, z wykształcenia zresztą prawniczkę. Dziś nawet holenderscy nacjonaliści Geerta Wildersa  (PVV), którzy mają opinię „zwalczających wszystkich i wszystko” przyjęli do swego programu poparcie dla pomysłu specjalnej formacji policyjnej ścigającej przejawy okrucieństwa lub karygodnego zaniedbywania zwierząt.

Największym jak dotąd zwycięstwem PvdD jest uchwalony w 2011 zakaz uboju rytualnego tj. bez uprzedniego ogłuszania. Dotknięci nim żydzi i muzułmanie utworzyli wtedy niespotykaną nigdzie indziej i bezprecedensowa koalicję na rzecz przeforsowania zasady wyższości praw religijnych nad prawami zwierząt, ale zwierzęta wygrały zdecydowanie.

Obecnie uwaga PvdD skupia się na hodowli wielkofermowej. Sama pani Marianne Thieme, która w latach 2001-2004 przewodniczyła antyfutrzarskiej fundacji Bont voor Dieren (Futro dla Zwierząt) a następnie szefowała fundacji Stichting Wakker Dier sprzeciwiającej się hodowli wielkofermowej, od początku swej kadencji w parlamencie każde swe wystąpienie kończy zdaniem:"Voorts zijn wij van mening dat er een einde moet komen aan de bio-industrie."  (A poza tym uważamy, że należy skończyć z rolnictwem przemysłowym). Nawiązuje tym do starożytnej tradycji mów Katona Starszego, który każde swoje wystąpienie w rzymskim senacie, bez wzgledu na temat obrad i samego przemówienia, kończył sławnym zdaniem: Ceterum censeo Carthaginem delendam esse  (A poza tym sądzę, że Kartagina powinna zostać zburzona), co w końcu się i stało w 146 r pne., chociaż zdanie to historycznie przekazał tylko Plutarch po grecku (Δοκεῖ δέμοι καὶ Καρχηδόνα μὴ εναι).

Zwracam uwagę na tę partię i ten kierunek, bo prawie na pewno niebawem pojawi się ona i w Polsce.

 

Dodatek muzy:

Chris Spheeris i utwór „Aqualuna” 


 https://www.youtube.com/watch?v=w82kD2pVH44